Hírek
„A családdal, barátokkal együtt kerülhetünk másik dimenzióba!”
Kétség nem fér hozzá, hogy egy jó játék nemcsak jókedvre derít, de közelebb is hozza egymáshoz a családtagokat, barátokat. Önmagukban is működnek és sokszor észrevétlenül fejlesztenek. De azért néha jól jön egy tréner/facilitátor a családban, aki fontos, hogy otthon ne végezzen mély elemzéseket, mert könnyen a visszájára fordulhat a jó szándék. Wieland Veronikával, a WWieland vezetőjével a „közös nevezőre hozást” segítő játékokról, eszközökről beszélgettünk.
Nyaraláskor előfordulhat, hogy olyanokkal vagyunk „összezárva”, akikkel évközben kevesebb időt töltünk együtt. Az első pár nap izgalma után jól jönne egy kis segítség, hogy oldottan, jó kedvvel fordulhassunk egymás felé?
Mivel kezdjünk? Mit tehet a folyamat „gyorsításáért” egy tréner, facilitátor?
Játsszunk! A játékok önmagukban is játszhatók, nem feltétlenül kell hozzá trénernek vagy facilitátornak lenni. A játékboltok jó minőségű játékaihoz képest a WWieland által forgalmazott eszközök abban különböznek, hogy komoly, fejlesztésre fókuszáló szakmai háttér van mögöttük.
Kezdő tréner/facilitátor gyakoroljon a családján, barátain?
A családdal kapcsolatban nagyon óvatos lennék. Egy szülői, házastársi szerepből nem igazán lehet a nyaraláson kilépni. De ha pusztán kísérletezni hívunk családtagokat, és önigazolás helyett csak pár kérdést teszünk fel, amivel erősítjük a másikat, az építő jellegű folyamatot indít el. De ebben a körben inkább csak önfeledten játsszunk!
A családi nyaralásokra mi is viszünk bejáratott társasjátékokat. Ezek többnyire stratégiai és együttműködést fejlesztő termékek. Ebbe a sorba illeszthető a mi zsinórhúzónk is, amivel közösen kell előre meghatározott tárgyakat lerajzolni. Gyereknek-felnőttnek egyaránt segít az együttműködés javításában, hiszen a rajzolás közben muszáj kommunikálni, és előbb-utóbb mindenki a maga személyiségét is beleadja a közös munkába. Ha nem beszélgetnek a résztvevők, akkor nem jelenik meg a papíron - a zsinór-rángatások mellett - az a tárgy, amit együtt rajzolnának.
Baráti körben viszont már sokkal jobban működik a facilitációs szerep. De, itt se rontsunk ajtóstól a házba! Mivel a visszajelzés-adása még nagyon gyerekcipőben jár a magyar kultúrkörben, érdemes támogató jelzések adásával kezdeni. Ehhez nagyon jó eszköz például a Kártyatükör, amivel az őszinte beszédet, és ezt a finom, támogató visszajelzés-adást gyakorolhatjuk. Komolyabb „család- vagy barátságépítésekhez” pedig kiváló az „Idézet játék” vagy „i-kártya”, aminek a segítségével lehetőséget adunk az elgondolkodtatásra, kérdésfeltevésre, és szintén a puha visszajelzések adására ösztönözzük a játékosokat. Az „Egy gyilkosság rejtélye” kártya pedig amellett, hogy igazi sikerélményt ad, játékosan, de jelentősen növeli a tudatossági szintet is.
Tipikus nyári szituáció, amikor szinte újra kell építeni egy rokoni vagy távolabbi baráti körrel a kapcsolatot. Milyen segítséget ajánlanál ehhez?
A játékok sok mindenre jók, de „lyukakat” nem lehet velük betömködni. Megkönnyítik a közeledést, észrevétlenül fejlesztenek készségeket, de ami egyszer széttörött, azt össze nem tudják ragasztani.
A kérdés inkább az lehet, hogy észreveszik-e a társaság tagjai, hogy elindult a távolodás, és akarnak-e ezen változtatni, újra közel hozni egymáshoz a szeretteiket. A játék közelebb hoz, és ez nemcsak a gyerekeknél működik. Ha a gyermeki énünket elő tudjuk „varázsolni”, akkor ebben az „én-állapotban” ezen a helyzeten is sokat lendíthetünk.
Át kell lépni a sérelmeinken, és játszanunk kell, mert a játék sok mindent meghajlít, lekerekít, felpuhít. Viharban is van, ami törik, és van, ami hajlik. Ez legyen a példánk!
Sok játék versenyeztet. Ez segít felkészülni a „valós élet” kihívásaira?
Ez egy nagy félreértés. A versenyeztetés a legrosszabbat hozza ki mindenkiből. Olyan játékokra van szükség, amelyek tét nélkül szórakoztatnak. Soha ne az első helyért játsszunk! Ha az együttműködés lesz a fontos képesség, amit játékkal fejlesztünk, akkor látni fogjuk, ahogy kisimulnak a ráncok, és még olyan dolgokat is megbocsájtunk egymásnak, amit beszélgetéssel sosem rendeztünk volna.
A játékokkal olyan, építő szokásokat tudunk meghonosítani a családban, baráti társaságokban, amelyek – szakmai szemmel – egy-egy kisebb terápiának is megfelelnek. Ha mindig beszélgetünk a nap/hét/hónap legviccesebb vagy legizgalmasabb pillanatairól, akkor a következő nyaralás elejét már nem az újraközeledésre kell „felhasználni”, hanem közösen várjuk az új élményeket.
Az interjút készítette: Filius Ágnes
|
Akciós eszközök parádéja 2016. augusztus 22-ig: |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
Zsinórhúzó bruttó: 18 574 Ft AKCIÓS ÁR: 15 788 Ft |
|
Egy gyilkosság rejtélye kártyák (javított kiadás) bruttó: 5 709 Ft AKCIÓS ÁR: 4 853 Ft |
|
Novario® ShoulderBag, Pin-It tréner válltáska bruttó: 86 085 Ft AKCIÓS ÁR: 73 172 Ft
|
