Hírek
Tartalomjegyzék organikusan
A fejlesztési folyamatoknál egy évtizede még elfogadott volt a 3-4 napos tréningsorozat. Ma már lassan a kétnapos tréning is elképzelhetetlen időráfordítást jelent. Minden gyorsabbá vált, és ezért a megrendelők is elvárják a fejlesztőktől, hogy olyan módszereket találjanak, amelyek segítségével fele annyi idő alatt célt érnek.
Mi is ezért kezdtünk olyan módszereket kutatni, amelyekkel segíthetjük a lényegre látás erősítését. Így találkoztunk a vizualizációval, mint vivő módszerrel, és elképedtünk a hatásán. Azzal, ahogy gyakorlatilag kivontuk a sok, felesleges információt, és a tudásnak az esszenciája maradt meg, sokkal jobb hatást értünk el, mint a megszokott módszerekkel.
A "lényegvadászat" elfogadottabbá tette magát a tananyagot. Mióta a képzésekben egyre jelentősebb teret kap ez a módszer, azóta az eredményt tekintve komoly minőségi javulás figyelhető meg. Most már a résztvevők a problémagenerálás, és az abba beragadás helyett a megoldásra koncentrálnak.
Ez pedig nagyon jó érzéseket kelt, ami önmagában segíti a munkát.
Megfigyeltük, hogy könnyebb, gyorsabb lett a megértés folyamata, könnyebb lett az információ átadása. Az elvonatkoztatások sokkal egyszerűbbé váltak, plasztikusabbak a személyek, vagy folyamatok közti információs utak.
A "klasszikus" tréningek után nem fogalmaznak meg olyan elvárást a megrendelők, hogy a résztvevő a tréning másnapjától alkalmazza a hallottakat a . Irreálisnak érzik maguk is ezt a kérést. A vizualizációs megoldások segítségével azonban a képzéseket követően sokkal többet tud a résztvevő felidézni viszonylag hosszú idő elteltével is. Hiszen érzést idéz fel ilyenkor az ember, és az emocionális emlékeink mindig élénkebbek, mint a racionálisak. A képek, ábrák is az érzelem-vezérelt gyermeki énünket szólítják meg. Ha ezen a módon érintődik meg a felnőtt akkor érzelmileg elköteleződik. Ebben az esetben nagy eséllyel történik változás a megszokott működéséhez képest. Ez pedig biztos alapot teremt a szokások megváltoztatásához, új készségek, ismeret elsajátításához. Ezt a semmihez nem fogható hatást a vizualizálásnak köszönhetjük.
A vizualizációs eszközkészlet használatával arra kapunk lehetőséget, hogy visszatérjünk a "gyökereinkhez".
Nem is sejtenénk, mennyivel könnyebbé válik a rajzok használatával az olyan, személyközi kommunikációs helyzet is, mint a coaching. Kis képek, egyszerű szimbólumok segítenek komplex detektálásokban. Lehet, hogy pusztán racionális módon nem is tudja a coachee megfogalmazni a problémáját, vagy nem érzi sajátjának a feltárt problémát.
De, ha a Visual Coaching Guide ábráinak a segítségével elevenít fel benyomásokat, személyes történeteket, tanulságokat, vagy fontos embereket, eseményeket kis ábrák kísérik, minden egyértelművé válik.
Indul a varázslat!
Akaratunkon kívül a szavakkal behatároljuk a gondolkodásunkat. Egy 50 szavas dia egy prezentáció során minden, csak nem gondolatindító. Ezzel szemben az ábráknak erejük van, de csak annak a kezében, aki tud vele bánni.
Gondoljunk csak arra az amatőrből profivá vált, magyar mesekönyvíróra, akinek a három gyerekéről szóló történet-sorozat nem hiányzik egyetlen kisgyerekes család könyvespolcáról sem. Egyszerű, színes ábrák, a történetet kísérő, azt az érzelmi világgal összekötő rajzok. És a kicsik már meg is szerették az olvasást, a mesét. Ugyanezt a hatást szeretnénk kiváltani a fejlesztési folyamatokban a vizualizáció, a vizuális eszközök használatával.
