Hírek
Ha mélyen belegondolunk gyerekeink helyzetébe fel kell, hogy ismerjük, évről évre magasabban van a léc, míg a gyakorlati életre való nevelés valahogy mindig háttérbe szorul. Megtanulni célokat kitűzni, megérteni az erőfeszítések miben létét, véleményt nyilvánítani a társadalom által elfogadott módon, érzelmeket kezelni, kreatívnak maradni mindig minden helyzetben, és döntéseket hozni saját cselekedeteikkel kapcsolatban, nagyon nehéz, és lássuk be, még a szülőknek sem mindig sikerül. Az oktatási rendszer a folyamatosan növekvő elvárásoknak, és korlátozódó lehetőségeknek köszönhetően nem tudja még ezt is felvállalni. Pedig hát mire van a gyerekeinknek igazán szüksége? Az életet megtanulni boldogan, kiegyensúlyozottan élni. Én legalább is erre nevelem a gyerekeimet, több-kevesebb sikerrel.
Sportszerűtlenül nehéz a helyzete azoknak a szülőknek, akiknek gyerekei hiperaktívak, netán figyelem zavarosak vagy egyéb nehezen fejleszthető problémával küzdenek. Nyilván közhelyesnek hangzik, ha azt állítom, hogy minden csupán a szándékon múlik. Ha meg akarja egy szülő, vagy pedagógus érteni a gyermek helyzetét, akkor meg is tudja. Ha találni akar rá valamilyen megoldást, akkor már előrébb van a gyerek, mint ahonnan elindultak.
Erősen hiszek a vizualizáció erejében. Látom és tudom, hogy a gyerekeknek ez a nyelv sokkal érthetőbb és befogadhatóbb, mint a szavak. Mindenki tuja, hogy a vizualizáció fejleszti a kreativitást, azonosulást, véleménynyilvánítást stb., mégis sok-sok hiedelem választja el a felnőtteket, attól, hogy ezt a nyelvet alkalmazzák gyerekekkel felnőttekkel egyaránt.
A moderáció is ezen a nyelven beszél. Németországban már elfogadott, hogy a moderáció, mint fejlesztési módszer, az általános iskolákban a kompetencia fejlesztés vivő eszközeként jelen van és nélkülözhetetlenné vált az elmúlt évtizedek alatt. A módszer megengedi a gyerekek számára a véleménynyilvánítást, a panaszkodást, az ötletelést miközben egy strukturált gondolkodási mintát mutat nekik. Ehhez párosul a vizualizáció ereje, mely a két agyfélteke összekapcsolásával fokozza a hatást és az eredményt. A moderáció módszere könnyedén kombinálható más megközelítésekkel, és rugalmasan szabható bármilyen témára, csoportra és helyzetre.
Kipróbáltuk, bár őszintén megvallom túl sok tapasztalatunk még nincs, de tudjuk, hogy működik, és olyan dimenziókat nyit a fejlesztésben, melyhez nem kell sem terápiás, sem pszichológiai előképzettség, mégis fényévekre előre viszi a gyerekek képességeit. Ezért hát fel ország pedagógusai, moderáljatok!
